AKTIVITY Domu Seniorov

VITALITA

activiti_01 

left-hodiny 

KRÍZOVÝ PLÁN * 

COVID-19 * 

--------------------------------- 


left-email2

left-info

0905 132 396 


Novinky

Nové rehabilitačné zariadenie

abgrenzung_zum_ergometer

rehabilitačný trenažér

THERA-trainer TIGO 

Okolie domu seniorov VITALITA

banská štiavnica 1

 

 

 

 

 

 

 

 

ATRAKCIE OKOLIA:

 • bs_01
  Banská Štiavnica - Starý zámok, Nový zámok, Námestie sv. Trojice, Kalvária... každoročne sa môžete zúčastniť – Salamandrových dní, živých šachov, rôznych festivalov, muzeálnych expozícií aj nočných prehliadok s divadelnými vystúpeniami v priestoroch starého zámku. Navyše je doprava v centre Banskej Štiavnice obmedzená, čo poskytuje možnosť príjemných prechádzok a posedenia v priestoroch a na terasách mnohých kaviarničiek, viech a reštaurácií.
 • sekvojovce2
  V areále Lesníckej školy môžete navštíviť voľne prístupnú botanickú záhradu. Banská Štiavnica s priľahlými tajchami, ktoré predstavujú na celom svete unikátny systém umelo vybudovaných banských jazier, ponúka široké spektrum aktívneho oddychu. Kolpašské jazero, na brehu ktorého, sa Vitalita nachádza je rovnako súčasťou tohoto systému.
 • Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo dvadsiatich dvoch samostatných sakrálnych stavieb, z toho sedemnástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia „Ecce homo“ a božieho hrobu, umiestnených na vrchu Scharffenberg (Ostrý vrch) v Banskej Štiavnici. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 - 1751 v barokovom štýle.
 • V neďalekom lesníckom centre Kysihýbel začína a končí náučný  chodník s prírodovedným, lesníckym a historickým zameraním.
 • sv_anton_04
  Svätý Anton – Obec Svätý Anton leží južne od Banskej Štiavnice pod legendami opradeným majestátnym Sitnom a je súčasťou územia lokality UNESCO. Táto oblasť sa vyznačuje množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Dominantou obce je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste menšieho opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí. Každoročne sa tu konajú celoslovenské poľovnícke Dni Sv. Huberta.

 • kremnica_let_01Mestečko Kremnica (51 km) ponúka veľké množstvo kultúrno-hostorických pamiatok. Areál mestského hradu * Mestský dom * Rímsko-katolícka fara * Meštianske domy * Františkánsky kláštor * Mincovňa * Morový stĺp sv. Trojice * Baroková fontána * Červená veža * Opevnenie mesta * Kostol rím.-kat. sv. Alžbety vdovy * Banícke domy * Kostol sv. Kríža na Kalvárii * technické banské a minciarske pamiatky. Navyše sa tu každoročne konajú divadelné festivaly.
p61_01_npr_kamenne_more
 • vodny-raj-vyhne-bazen02prírodná rezervácia Kamenné more a travertín vo Vyhniach je jedinečný prírodný útvar – kamenné more na úpätí vrchu Kamenná. Je to rozlohou najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku cenné predovšetkým pre svoju geologickú hodnotu. Travertínový stĺp (kopa) s vodopádom je vysoký asi 3,5 m. Vznikol usadzovaním sa travertínového vápenca zo silne vápencovej vody vytekajúcej zo starej banskej štôlne.
 • Pre tých, ktorí uprednostňujú bazénové kúpanie je k dispozícii vo vyhniach otvorené horské kúpalisko „Vodný raj“.
 • V širšom okolí domova Vitalita sú desiatky náučných chodníkov v niekoľkých chránených krajinných oblastiach a pamiatkových rezerváciách.
 • Novovybudované lyžiarske stredisko s najjužnejšie položenou štvorsedačkou len 11km od chaty
 • id_372Historické kúpele Sklené Teplice ležia v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá, v okrese Žiar nad Hronom. Na území obce vyvierajú termálne alkalicko-sadrové minerálne pramene s jaskynným kúpeľom s teplotou vody 28-53°C, kde sa liečia choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1340. Sklené Teplice vznikli ako drevorubačská osada a obyvatelia ťažili drevo pre bane v neďalekej Banskej Štiavnici.
  97296_1Blízkosť Banskej Štiavnice ovplyvnila aj inú skutočnosť. Približne v roku 1350 tu bola založená skláreň. Bola to prvá skláreň v Uhorsku. Už od vzniku obce využívali jej obyvatelia blahodárne účinky termálnej minerálnej vody, ktorá tu vyviera doposiaľ. Sklené Teplice sa však ako kúpeľné miesto dostali do povedomia až v 16. storočí. Bolo to konkrétne v roku 1549, kedy ich vo svojej balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher.
 • 7_origDo širšieho okolia nesporne patrí mesto Zvolen. V meste sa nachádza viacero významných kultúrnych a historických pamiatok. Kráľovské sídla sú vo Zvolene hneď dve – Pustý hrad a Zvolenský zámok. Pustý hrad je dnes miestom prebiehajúceho archeologického výskumu, je však prístupný verejnosti a každoročne sa tu konajú rôzne tradičné slávnosti. Je to jedinečné miesto a  najväčší hrad v Európe s rozlohou 7,6 ha. Zvolenský zámok je gotická stavba s renesančným vonkajším opevnením, situovaná na miernom zvolen,_pust%C3%BD_hrad,_enirpordego_(deekstere)návrší takmer v osi dlhého zvolenského námestia. Bol postavený v rokoch 1370-1382 uhorským kráľom Ľudovítom I. ako poľovnícky zámok typu talianskych mestských kastelov. Postupne prestavaný v duchu renesancie a baroka, v 60. rokoch 20. storočia komplexne zrekonštruovaný. V súčasnosti jeho priestory využíva Slovenská národná galéria Bratislava a je tradičným symbolom regiónu stredného pohronia a je zapísaný v Zozname národných kultúrnych pamiatok.
 • zhz2006%2003Zvolen ako historicky a kultúrne významné mesto ponúka aj ďalšie široké spektrum kultúrneho vyžitia. Nachádza sa tu výborné divadlo Jozefa Gregora Tajovského a každoročne poriadané operné a činoherné „Zámocké hry Zvolenské“ na Zvolenskom zámku s význačnými divadelnými hosťami z celého sveta a množstvom sprievodných akcií a atrakcií po celom meste.
 • Zvolen navyše ponúka niekoľko muzeálnych expozícií vrátane rozsiahlych historických, kultúrnych a regionálnych prírodných expozícií Slovenskej Národnej Galérie na Zvolenskom zámku. Mesto Zvolen zabezpečuje organizáciu kultúrnych podujatí v meste prostredníctvom oddelenia kultúry a športových aktivít, ktoré aktívne spolupracuje s ostatnými kultúrnymi inštitúciami v meste: Lesnícke a drevárske múzeum, Krajská knižnica Ľudovíta Štúra, Podpolianske osvetové stredisko či spomínané Divadlo Jozefa Gregora Tajovského.
 • Štiavnické vrchy, v ktorých je dom pre seniorov VITALITA umiestnený, sú ideálnym prostredím pre oddych a plnohodnotné vyžitie v mnohých aktivitách. V tomto najväčšom sopečnom pohorí Západných Karpát nájdete veľa turistických chodníkov a zaujímavých cyklotrás. Obľúbeným turistickým cieľom je vrch Sitno s nádherným výhľadom. Atraktívnosť územia podporujú aj, už spomínané, tajchy. Spolu s napájacími a náhonovými jarkami tvoria unikátny vodný technický systém. Dnes však slúžia hlavne na rekreačné účely a pri letnej turistike sa v nich môžete osviežiť. Príroda v okolí Banskej Štiavnice patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Rastú tu najvyššie položené duby cerové, a najnižšie položené prirodzene rastúce jedle. Štiavnické vrchy ukrývajú jedinečný súbor banských diel ako aj klenot medzi slovenskými mestami, Banskú Štiavnicu. Toto najväčšie vulkanické pohorie je vďaka svojej rozmanitej prírode a nádherným úkazom obľúbeným miestom slovenských aj zahraničných návštevníkov. 

pa290017 banská štiavnica 2VIAC INFORMÁCII NÁJDETE na www.banskastiavnica.sk

VIAC INFORMÁCII NÁJDETE na www.zvolen.sk

VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE na www.kremnica.sk

 

Najbližšie okolie domova pre seniorov VITALITA 

  Autobusová zastávka

 1000 m (Banský Studenec)
 Vlaková stanica  6000 m (Banská Štiavnica)
 Nákupné centrum  5000 m (Billa)
 Reštaurácia  7000 m (Banská Štiavnica)
 Parkovisko  15 miest v areále zariadenia
 Banská Štiavnica  6 km
 Múzeá  10 km
 Prírodné jazerá  12 km
Kolpašské jazero (kúpanie, člnkovanie, rybolov) do 500m od domova
 Termálne kúpaliská  16 km
 Lyžiarske stredisko SALAMANDRA Resort
 13 km


Dostupnosť niektorých významných miest od domova pre seniorov VITALITA
Banská Štiavnica (centrum) 7,5 km
Zvolen (centrum) 38 km
Kremnica (centrum) 51 km
Levice (centrum) 50 km
Banská Bystrica (centrum), Banskobystrický kraj 57 km
Sliač – kúpele 41 km
Kováčová – kúpele 39 km

 banska_stiavnica_kalvaria